Badania prenatalne- lepiej wiedzieć więcej.

 

 

 

Badania prenatalne- lepiej wiedzieć więcej.

Przesiewowe badania prenatalne, inaczej nieinwazyjne-opierają się na badaniu krwi (badania biochemiczne oraz genetyczne) i badaniach ultrasonograficznych (USG). Nie wymagają pobrania próbki bezpośrednio z otoczenia płodu.
Najczęściej wykonywany jest test PAPP-a( z krwi) w połączeniu z badaniem przezierności karkowej (w czasie USG).
Rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników badania, pozwalają określić ryzyko wystąpienia u dziecka zespołu Downa, zespołu Patau, zespołu Edwardsa oraz innych chorób genetycznych, mają na celu ocenę zdrowia płodu i wykluczenie u dziecka nieprawidłowości.
W większości przypadków jednak badania te nie wykrywają żadnych nieprawidłowości a rodzice zyskują informację, że dziecko rozwija się prawidłowo.
Z kolei wykrycie wad jeszcze przed narodzinami pozwala przygotować schemat postępowania i zaplanować leczenie, które czasami możliwe jest jeszcze w łonie matki. Zwiększa to szanse na jego powodzenie i tym samym podniesienie komfortu życia.
Na podstawie wyników badań i wywiadu obliczane jest ryzyko choroby. Wynik badań przesiewowych wskazujący na podwyższone ryzyko nie oznacza, że dziecko urodzi się chore, jest tylko wskazaniem do dalszej diagnostyki.

Test PAPP-a

Badanie Pappa jest wykonywane pomiędzy 10 a  14 tygodniem ciąży jako badanie przesiewowe (głównie w kierunku wykrycia u płodu predyspozycji do zespołu Downa, Edwardsa oraz Patau). Polega ono na ocenie biochemicznych parametrów krwi matki oraz ocenie parametrów ultrasonograficznych płodu.

Test PAPP-A jest wykonywany pacjentkom w każdym wieku, ponieważ około 70% dzieci z zespołem Downa rodzą kobiety przed 35 rokiem życia! W wielu krajach europejskich test PAPP-A stanowi standardowe badanie wykonywane u każdej ciężarnej.

Na podstawie wyniku testu PAPP-A lekarz podejmuje decyzję o ewentualnym skierowaniu na inwazyjne badania prenatalne. Badanie Papp-a nie wykrywa 100% przypadków zespołu Downa i innych patologii płodu.

Nieprawidłowy wynik testu Pappa nie oznacza choroby płodu, ale oznacza podwyższenie ryzyka, które należy zweryfikować innymi metodami takimi jak np. inwazyjne badania prenatalne w ciąży lub badania wolnego płodowego DNA.

Badanie ultrasonograficzne

Badanie USG genetyczne trwa max. 1 godzinę i jest wykonywane przez wykwalifikowanego specjalistę na bardzo czułym sprzęcie. Dzięki niemu możliwe jest dokładne zbadanie takich parametrów jak (w zależności od wieku ciąży) pęcherzyka ciążowego i żółtkowego, grubość fałdu karkowego, kości nosowe, zarys i wymiary poszczególnych organów płodu oraz pracę jego serca, długość kości udowych, a także łożysko, pępowinę i płyn owodniowy.
USG genetyczne umożliwia wykrycie u dziecka niektórych chorób genetycznych tj. zespół Downa, Edwarda lub Turnera; a także wady wrodzone tj. bezmózgowie, wady serca, rozszcze wargi lub kręgosłupa, wodogłowie oraz karłowatość.

USG połówkowe jest przeprowadzane od skończonego 18 do końca 23 tygodnia. W trakcie trwania badania lekarz ocenia budowę płodu pod kątem występowania wad wrodzonych oraz ustala wiek ciąży i termin porodu.

W naszej przychodni badania prenatalne wykonywane są przez wykwalifikowanych lekarzy specjalizujących się w diagnostyce płodu.
Po więcej informacji na temat nieinwazyjnych badań prenatalnych zapraszamy do kontaktu z naszą rejestracją (25) 633 36 30

Logo firmy
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem