Badanie preluksacyjne z USG rdzenia kręgowego

Badanie preluksacyjne z USG rdzenia kręgowego
Badanie preluksacyjne jest jednym z najważniejszych badań, które powinno być wykonane w pierwszych tygodniach życia dziecka. Zapobiega następstwom wad wrodzonych i rozwojowych bioder niemowląt i noworodków. Trwa kilka minut, jest całkowicie bezbolesne.
 
Badanie preluksacyjne składa się z dwóch etapów:
✅badania ortopedycznego, czyli wzrokowo-dotykowej oceny układu kostno-stawowego dziecka
✅USG bioderek które pozwala ocenić ich budowę i wykryć ewentualne skostnienia
Aby diagnoza była pełna i niepodważalna badanie należy wykonać w pierwszym i trzecim miesiącu życia dziecka.
 
W ramach wizyty preluksacyjnej, w tylko w naszej przychodni, wykonywane jest również badanie USG kanału kręgowego u noworodków do 3 miesiąca życia.
Badanie to umożliwia ocenę struktur znajdujących się wewnątrz kanału kręgowego- rdzenia kręgowego, korzeni nerwów rdzeniowych, kanału centralnego, nici końcowej rdzenia kręgowego, ogona końskiego, ewentualnych nieprawidłowych struktur obecnych w kanale kręgowym, jak i nieprawidłowości budowy samego kanału, np. rozszczepienie kręgosłupa. Takie badanie wykonuje się tylko w okresie noworodkowym i niemowlęcym do zakończenia procesu kostnienia łuków kręgów. Dzięki niemu, w sposób nieinwazyjny, bezbolesny, możliwe jest wczesne wykrycie nieprawidłowości.
 
W naszej przychodni badania prelusacyjne wraz z USG rdzenia kręgowego wykonuje lek. Magdalena Krzyżaniak- Dorobek- specjalista ortopedii i traumatologii ruchu, chirurg dziecięcy.
 
W celu umówienia wizyty zapraszamy do kontaktu z naszą rejestracją tel. (+48) 602 224 024.
 
Logo firmy
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem