AMH – Hormon anty-Mullerian

AMH (hormon anty-mullerian) największą rolę odgrywa podczas wzrostu płodowego człowieka. Jego prawidłowa ekspresja warunkuje odpowiedni rozwój narządów płciowych. O wiele większe poziomy AMH występują u męskich płodów, gdyż odpowiada on za zatrzymanie rozwoju żeńskich narządów płciowych. U kobiet niewielkie ilości tego hormonu są produkowane w jajnikach przez całe życie, aż do okresu menopauzy.

Badanie AMH – kiedy wykonać?

Badanie ma liczne zastosowania, z czego wiele z nich dotyczy pacjentów pediatrycznych. Oznaczanie poziomów AMH jest przydatne w diagnostyce zaburzeń dojrzewania płciowego, gdyż hormon ten wywiera wpływ na poziomy innych hormonów, szczególnie płciowych.

Najważniejszym zastosowaniem tego badania jest jednak ocena rezerwy jajnikowej u kobiet – czyli oszacowanie czasu, jak długo dany jajnik będzie jeszcze funkcjonował. Kobiece gonady nie produkują nowej komórki jajowej podczas każdej owulacji – ich liczba jest już ściśle określona podczas rozwoju płodowego. Są one tylko co miesiąc pojedynczo uwalniane w wyniku stymulacji przez odpowiednie hormony. Ocena poziomów AMH pozwala ogólnie obliczyć, ile potencjalnie pęcherzyków jajnikowych odpowie na tę stymulację i zostanie uwolnione do jajowodu. Całościowy potencjał reprodukcyjny oznacza się wykonując liczne badania, w tym także AMH (oraz FSHLHestradiol, a także badania obrazowe, np. USG).

AMH – kto powinien wykonać badanie?

Ocena poziomów AMH jest bardzo przydatnym badaniem w diagnostyce różnicowej zaburzeń takich jak zespół policystycznych jajników (PCOS) czy też przedwczesne wygasanie czynności jajników (definiowane jako utratę funkcjonalności tych narządów przed 40 rokiem życia). Poziomy tego hormonu są także związane z odpowiednimi stężeniami witaminy D i innych substancji.

Głównym objawem, który powinien skierować pacjentkę na to badanie są problemy z zajściem w ciążę. Niskie poziomy hormonu AMH nie dają ewidentnych objawów, jednak mogą występować nieregularne miesiączki lub też brak okresów.

Badanie stężenia tego hormonu we krwi nie musi zostać wykonane w konkretnej fazie cyklu menstruacyjnego, można je wykonać w dowolnym jego momencie.

AMH normy

Kobiety:

  • 20 – 25 lat 1,88 – 7,29 ng/ml
  • 25 – 30 lat 1,83 – 7,53 ng/ml
  • 30 – 35 lat 0,95 – 6,70 ng/ml
  • 35 – 40 lat 0,78 – 5,24 ng/ml
  • 40 – 45 lat 0,10 – 2,96 ng/ml
  • 45 – 50 lat 0,05 – 2,06 ng/ml

Mężczyźni:

  • 2,15 – 10,10 ng/ml

AMH (hormon anty-Mullerian) wynik

Zaburzenia poziomów tego hormonu najczęściej są wynikiem zaburzeń, które występowały wcześniej w życiu kobiety. W przypadku wykrycia poziomów AMH poniżej normy należy rozważyć wcześniejsze zajście w ciążę, gdyż jest to bardzo niekorzystny czynnik predykcyjny dot. czasu w jakim będzie ono jeszcze możliwe.

Wpływ na obniżenie rezerwy jajnikowej mogą mieć przebyte w przeszłości zabiegi chirurgiczne, choroby wrodzone lub nowotworowe, a także choroby autoimmunologiczne. Badanie to jest także wykonywane w przypadku przygotowywania pacjentki do zapłodnienia metodą in vitro.

 

https://www.synevo.pl/amh-hormon-anty-mullerian/

Logo firmy
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem