Chlamydia trachomatis antygen

Czym jest chlamydia trachomatis antygen?

Chlamydia trachomatis to rodzaj bakterii, która odpowiedzialna jest za wywoływanie określonych chorób przenoszonych drogą płciową. Do zakażenia może dojść także w czasie porodu, gdzie patogen ten jest przekazywany z organizmu matki na dziecko. Choroba wywoływana przez tę bakterię może przyjmować kilka form, z czego najczęściej występują infekcje narządów płciowych. Zapalenie może także dotykać innych organów, jak np. płuca, oczy, gardło czy też stawy. Jak w przypadku wszystkich chorób przenoszonych drogą płciową, na zakażenie najbardziej narażone są osoby wykazujące tzw. zachowania ryzykowne, czyli wysoka aktywność seksualna połączona z częstą zmianą partnerów oraz brakiem stosowania odpowiednich zabezpieczeń, jak np. prezerwatywy.

Chlamydia trachomatis antygen – kiedy wykonać badanie?

Badanie opiera się na wykryciu cząsteczek tej bakterii w pobranym materiale badawczym. Jest to metoda wykrywania bezpośredniego, ponieważ nie oznacza się przeciwciał lub innych związków, które wskazywałyby na infekcję, tylko same cząsteczki bakterii. Materiałem do badania jest wymaz z pochwy/ przedsionka szyjki macicy, tudzież innego miejsca gdzie podejrzewane jest czynne zakażenie tą bakterią. Bardzo często (nawet u 80% pacjentów) zakażenie chlamydią trachomatis przebiega bezobjawowo, a podczas badania przedmiotowego lekarz nie stwierdza odchyleń od normy- jednak pierwsze symptomy infekcji mogą wystąpić nawet kilka tygodni od momentu, w którym doszło do kontaktu organizmu z tą bakterią.

Najczęściej występującą postacią tej choroby jest ropno-śluzowe zapalenie szyjki macicy u kobiet. Może mieć ono poważne konsekwencje, takie jak występowanie nadżerek szyjki macicy, zapalenie jajowodów oraz innych chorób narządów rodnych, które mogą prowadzić do wystąpienia bezpłodności. Jeśli zakażenie chlamydią trachomatis występuje podczas trwania ciąży i w okolicy porodu, to u dziecka może rozwinąć się zapalenie gałek ocznych lub płuc, które stanowią poważne zagrożenie dla organizmu noworodka.

U mężczyzn najczęstszą chorobą wywoływaną przez chlamydię trachomatis jest zapalenie cewki moczowej, które może skutkować rozwinięciem się zapalenia najądrzy, co może prowadzić do bezpłodności, jeśli odpowiednio szybko nie zostanie podjęte właściwe leczenie- stąd też niezwykle ważna jest wczesna diagnostyka tej choroby.

Chlamydia trachomatis antygen – kto powinien wykonać badanie?

Pomimo, że infekcja często przebiega bezobjawowo, to należy wykonywać badania w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową, gdy istnieje ryzyko zakażenia, aby nie narażać przyszłych partnerów seksualnych na infekcję tą bakterią. Przede wszystkim na badanie antygenów chlamydii trachomatis powinny skierować się osoby aktywne seksualnie, które często zmieniają partnerów oraz nie stosują odpowiednich zabezpieczeń podczas stosunków.

Badanie to należy także wykonać w przypadku występowania objawów, które mogłyby wskazywać na czynne zakażenie tą bakterią, takich jak:

U kobiet:

  • krwawienie z pochwy

  • śluzowo-ropna wydzielina z pochwy

  • ból w podbrzuszu

  • gorączka

  • bolesność podczas stosunków seksualnych, krwawienie

  • ból i pieczenie podczas oddawania moczu

U mężczyzn:

  • ból i pieczenie podczas oddawania moczu

  • obrzęk i bolesność jąder (często jednostronna)

  • gorączka

Chlamydia trachomatis antygen norma

Normą jest wynik ujemny, niewykrycie antygenów chlamydia trachomatis.

Chlamydia trachomatis antygen wyniki

W przypadku uzyskania pozytywnego wyniku tego testu diagnostycznego, który potwierdza obecność Chlamydia trachomatis, należy jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie, celem zatrzymania trwającej infekcji. Proces terapeutyczny opiera się na antybiotykoterapii, której długość i dokładne dawki zależą od czasu trwania infekcji oraz stopnia jej zaawansowania.

Wyniki tego badania, jak i wszystkich innych testów diagnostycznych, zawsze należy konsultować z lekarzem specjalistą, gdyż tylko w połączeniu z obrazem klinicznym objawów prezentowanych przez pacjenta oraz z pozostałymi parametrami diagnostycznymi mogą one służyć skutecznemu zaplanowaniu dalszego postępowania medycznego.

 

https://www.synevo.pl/chlamydia-trachomatis-antygen/

Logo firmy
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem