Bilirubina całkowita

Bilirubina całkowita co to jest

Bilirubina jest pewnego rodzaju barwnikiem znajdującym się w przewodzie pokarmowym w ludzkim ciele. Około 80% pochodzi z metabolizmu hemu – pigmentu odpowiedzialnego za czerwony kolor hemoglobiny.

Hem jest metabolizowany do bilirubiny w śledzionie. Daje to jedną z dwóch frakcji bilirubiny – niesprzężoną (zwaną także wolną lub pośrednią).

W śledzionie pigment ten wiąże się z białkami osocza, a następnie przenoszony jest do wątroby, gdzie ulega dodatkowemu metabolizmowi i przekształca się w drugą frakcję bilirubiny- sprzężoną (bezpośrednią). Stamtąd jest wydzielany przez pęcherzyk żółciowy wraz z żółcią do jelit i wydalany z organizmu.

Całkowita ilość bilirubiny i frakcja bilirubiny bezpośredniej są badane podczas badań laboratoryjnych. Frakcję tę nazywa się bezpośrednią, ponieważ daje bezpośrednią reakcję z pewnego rodzaju odczynnikiem – tzw. odczynnikiem Diazo. Znając te dwa wskaźniki, łatwo jest obliczyć bilirubinę pośrednią, odejmując poziomy bilirubiny bezpośredniej od całkowitej.

Bilirubina całkowita – kiedy wykonać badanie

Test ten stosuje się w przypadku obecności żółtaczki niewiadomego pochodzenia. W procesie diagnostycznym konieczne jest określenie rodzaju hiperbilirubinemii, a także tego, która część całego szlaku metabolicznego jest zakłócona i prowadzi do akumulacji bilirubiny w innych narządach i układach.

Najczęstsze choroby wymagające badania poziomów bilirubiny to:

  • niedokrwistość hemolityczna

  • wirusowe zapalenie wątroby

  • mechaniczna niedrożność dróg żółciowych

  • alkoholowe zapalenie wątroby.

Bilirubina całkowita – kto powinien wykonać

Badanie bilirubiny całkowitej wykonuje się w przypadku wystąpienia zażółcenia skóry – żółtaczki, oraz w przypadku podejrzenia upośledzenia czynności wątroby lub podejrzenia występowania hemolizy, tj. niszczenia krwinek czerwonych.

Badanie to należy wykonywać w połączeniu z badaniem moczu, aby ocenić ewentualną obecność bilirubiny w moczu, co zapewnia dodatkowe informacje umożliwiające postawienie trafnej diagnozy.

Przygotowanie do badania

  • Badanie wykonuje się rano, na czczo.

Materiał do badania

  • krew żylna

Metoda przeprowadzenia badania

  • Chromatografia cieczowa

Bilirubina całkowita norma

Noworodki (wiek):
1 dzień <8,7 (mg/dl)
1-2 dzień <11,3
2-3 dzień <12,7
3-6 dzień <12,6
>1 miesiąc <1,00
Dorośli: <1,10 mg/dl

Podwyższona bilirubina całkowita

Zwykle test bada zarówno bilirubinę bezpośrednią, jak i całkowitą, sprawdzając, która frakcja jest podwyższona co umożliwia skuteczniejsze szukanie przyczyny żółtaczki. Wysoka bilirubina bezpośrednia najczęściej wskazuje na mechaniczną przyczynę żółtaczki. W takich przypadkach często potrzebne są dodatkowe badania (najczęściej obrazowe) w celu ustalenia dokładnej przyczyny.

https://www.synevo.pl/bilirubina-calkowita/

Logo firmy
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem