Amylaza trzustkowa w moczu

Czym jest amylaza trzustkowa w moczu?

Amylazy to rodzaj enzymów trawiennych, czyli związków chemicznych, które rozkładają dostarczane z pożywieniem substancje odżywcze na mniejsze, prostsze fragmenty, które mogą zostać wchłonięte przez organizm w jelitach. Amylazy odpowiadają za trawienie węglowodanów, czyli cukrów. Większość spożywanych przez nas węglowodanów to cukry złożone, czyli składające się z wielu podjednostek cukrów prostych. Amylaza trzustkowa to jeden z podrodzajów amylazy, produkowany w trzustce, którego główną rolą jest rozkład skrobi do maltozy.

Amylaza trzustkowa w moczu – kiedy wykonać badanie?

Amylaza trzustkowa wydalana jest z organizmu przez nerki i przewód pokarmowy. Wzrost jej stężeń we krwi (a co za tym idzie, także w moczu, który produkowany jest na drodze filtracji krwi w nerkach) obserwowany jest w przypadku zaburzeń pracy trzustki. Badanie stężeń amylazy trzustkowej w moczu, razem z oznaczaniem jej poziomów we krwi obwodowej pacjenta, jest z tego powodu skuteczną metodą diagnostyczną służącą wykryciu zaburzeń pracy narządu ją produkującego.

Ponadto badanie wykonane z moczu dostarcza też nam pewnych informacji o pracy nerek. Jak każde badanie związane z pomiarami danej substancji w moczu, to badanie także zaleca się wykonać w połączeniu z badaniem krwi, gdyż oba te badania dostarczą lekarzowi prowadzącemu diagnostykę pacjenta cennych informacji na temat ewentualnych rozbieżności między stężeniem we krwi, a moczu.

Stężenia amylazy w moczu rosną w przypadku nie tylko uszkodzeń trzustki. Mogą także być podwyższone w przebiegu chorób takich jak kamica pęcherzyka żółciowego, rak jajnika (lub też innego narządu), ciąża pozamaciczna, uszkodzenia tkanek jelita, zapalenie wyrostka żółciowego i inne.

Amylaza trzustkowa w moczu – kto powinien wykonać badanie?

Badanie to najczęściej jest zlecane w celu monitorowania przebiegu zapalenia trzustki. Zapalenie trzustki to choroba, która posiada postać ostrą i przewlekłą.

Najczęściej zapalenie przewlekłe jest wynikiem nadużywania alkoholu i rozwija się powoli, z małymi objawami przez lata. Ostra postać tej choroby z kolei potrafi rozwinąć bardzo intensywne objawy w ciągu tylko kilku godzin. Często występuje bez wyraźnej przyczyny (tzw. idiopatyczne OZT), ale w grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby z kamicą żółciową, nadużywające alkoholu oraz po urazie w okolicy tego narządu (nadbrzusze). Do objawów OZT należą:

  • nagły ból nadbrzusza, promieniujący do pleców
  • nudności, wymioty
  • gorączka, dreszcze
  • utrata apetytu
  • tachykardia (wzrost częstości uderzeń serca)
  • trudności z oddychaniem

W przypadku wystąpienia tych objawów należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, gdyż nieleczone ostre zapalenie trzustki może nieść za sobą groźne dla zdrowia i życia pacjenta konsekwencje.

Amylaza trzustkowa w moczu normy

  • <350,00 IU/l; przypadkowa porcja moczu

Amylaza trzustkowa w moczu wyniki

Badanie to może zostać wykonane zarówno z przypadkowej próbki moczu, jak i z pomiaru stężenia w całodobowej zbiórce moczu. Leczenie choroby która najczęściej wywołuje to zjawisko (czyli OZT) opiera się przede wszystkim na przyjmowaniu leków przeciwbólowych, rozkurczowych, leczeniu zachowawczym za pomocą leków sterydowych, a po ustaleniu przyczyny tej choroby (np. kamienia żółciowego w przewodzie żółciowym wspólnym) wykonywana jest interwencja chirurgiczna mająca na celu usunięcie przeszkody. Czasami także (jeżeli w przebiegu choroby dojdzie do nadkażenia bakteryjnego) dołącza się także leczenie antybiotykami.

Wzrost poziomów ponad normę niekoniecznie świadczy o zapaleniu trzustki- może oznaczać obecność wielu innych chorób, stąd też bardzo ważne jest, aby wyniki każdego badania diagnostycznego konsultować z lekarzem, gdyż mają one wartość kliniczną tylko w połączeniu z objawami prezentowanymi przez pacjenta, jego historią choroby oraz innymi wynikami badań.

 

https://www.synevo.pl/amylaza-trzustkowa-w-moczu/

Logo firmy
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem