Chlamydia pneumoniae przeciwciała IgM

Chlamydia pneumoniae przeciwciała IgM – co to jest?

Chlamydia (lub też Chlamydophila) pneumoniae to pewien rodzaj bakterii, który odpowiedzialny jest za wywoływanie bakteryjnego zapalenia płuc. Przenoszony między ludźmi jest drogą kropelkową, czyli na niewielkich cząsteczkach wody, które wydostają się z organizmu osoby zakażonej podczas kaszlu, kichania, itd. Po wniknięciu do organizmu kolejnego nosiciela bakteria rozpoczyna namnażanie się w komórkach płuc, przez co różni się od klasycznych typów bakterii, które zazwyczaj nie wnikają do komórek tkanek gospodarza.

Istnieją badania, które wskazywałyby na związek między przebytym zakażeniem chlamydia pneumoniae a późniejszym występowaniem poważniejszych chorób płuc, takich jak nowotwór czy też zwiększony rozwój blaszek miażdżycowych w przebiegu miażdżycy tętnic.

Chlamydia pneumoniae przeciwciała IgM – kiedy wykonać?

Przeciwciała to specyficzne substancje białkowe, które wytwarzane są przez komórki ludzkiego układu odpornościowego, jako jedna z metod zwalczania chorobotwórczego patogenu, w tym przypadku bakterii chlamydia pneumoniae. Ich obecność we krwi świadczy o zetknięciu się układu immunologicznego z tym organizmem jednokomórkowym, a dokładniejsze oznaczanie podtypów wykrywanych przeciwciał oraz ich ilości pozwala także na określenie, jak dawno temu doszło do infekcji oraz czy w organizmie nadal obecny jest proces chorobowy wywoływany przez te bakterie.

Przeciwciała klasy IgM skierowane przeciwko antygenom chlamydii pneumoniae zaczynają się pojawiać we krwiobiegu pacjenta ok. 3 tygodnie po pojawieniu się objawów choroby oraz są typowymi wskaźnikami dość świeżego zakażenia (tak samo jak przeciwciała klasy IgA). Przeciwciała IgG świadczą zazwyczaj o przebytym jakiś czas temu zakażeniu i mogą utrzymywać przez wiele lat po infekcji.

Chlamydia pneumoniae przeciwciała IgM – kto powinien wykonać?

Badanie to może zostać zlecone jako część szerszego panelu diagnostycznego służącego ocenie oraz wykryciu infekcji wywołanej bakterią chlamydia pneumoniae.

Zaleca się powtarzanie tych badań w równych odstępach czasu w celu oceny zmian stężeń różnych przeciwciał, co pozwala na określenie dynamiki przebiegu infekcji oraz ocenę skuteczności ewentualnie wdrożonego leczenia. Do objawów, które mogą występować w przebiegu zapalenia płuc wywołanego przez chlamydię pneumoniae, należą:

  • kaszel (najczęściej mokry, z odkrztuszaniem wydzieliny)

  • zmęczenie, ogólne pogorszenie samopoczucia

  • gorączka, dreszcze

  • duszność

  • bóle w klatce piersiowej

  • ból głowy

  • bóle mięśni i stawów

Jak już zostało wspomniane, istnieją także badania które wskazują na związek przebytego zakażenia Chlamydia pneumoniae z rozwojem w przyszłości innych, poważnych chorób takich jak astma, rak płuc, oraz szybszy rozwój blaszek miażdżycowych.

Chlamydia pneumoniae przeciwciała IgM norma

Ratio

  • Ujemny < 0,8

  • Wątpliwy 0,8 – 1,1

  • Dodatni > 1,1

Wykrycie obecności przeciwciał klasy IgM skierowanych przeciwko antygenom bakterii chlamydia pneumoniae świadczy o rozwijającej infekcji, gdzie do zakażenia doszło dość niedawno. Oczywiście wyniki poziomów tych przeciwciał należy zestawić z oznaczeniami przeciwciał innych klas, gdyż tylko wtedy możemy uzyskać pełny obraz przebiegu choroby u danego pacjenta.

Wyniki tego badania zawsze należy konsultować ze specjalistą, gdyż tylko w połączeniu z pełnym obrazem klinicznym choroby prezentowanym przez pacjenta można merytorycznie postawić rozpoznanie oraz zaplanować dalsze postępowanie diagnostyczno-lecznicze.

 

https://www.synevo.pl/chlamydia-pneumoniae-przeciwciala-igm/

Logo firmy
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem