Fosfor w dobowej zbiórce moczu

Fosfor w dobowej zbiórce moczu

Fosfor jest pierwiastkiem chemicznym, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania wielu tkanek, narządów i układów ludzkiego organizmu. Stanowi on niezbędny element błony komórkowej, która odgranicza żywy organizm od otoczenia oraz bierze udział w wielu innych procesach biologicznych.

W ciele człowieka występuje w dwóch postaciach – organicznej (zazwyczaj zapisywanej jako „Pi”, gdzie fosfor jest częścią większego związku chemicznego z gruby związków organicznych) oraz nieorganicznej, gdzie stanowi przede wszystkim element związków mineralnych. Związek zawierający fosfor, hydroksyapatyt, jest głównym budulcem kości oraz szkliwa zębów. Jest on odpowiedzialny za to, że kości są twarde i sztywne. Właśnie tam znajduje się do ok. 90% całego fosforu w ludzkim organizmie.

Fosfor w dobowej zbiórce moczu – kiedy wykonać badanie?

Pomimo, że fosfor jest dość łatwo dostępny w przeciętnie spożywanych produktach, a jego poziomy zazwyczaj nie ulegają dużym wahaniom nadal mogą wystąpić zaburzenia poziomów fosforu we krwi. Fosfor wchłaniany jest w jelitach z dostarczanego tam pożywienia, natomiast jego poziom we krwi (a co za tym idzie w całym organizmie) regulowany jest za pomocą wydalania wraz z moczem przez nerki, w ilościach zależnych od aktualnych potrzeb organizmu. Jednym z pośrednich badań, które mogą ułatwić diagnozę tego stanu jest badanie wydalania fosforu przeprowadzane na podstawie próbki uzyskanej z całodobowej zbiórki moczu.

Fosfor w dobowej zbiórce moczu- kto powinien wykonać?

Istnieje wiele przyczyn i schorzeń, które mogą wywoływać niewłaściwe stężenia fosforu nieorganicznego we krwi, a co za tym idzie pośrednio także w moczu. O badaniu wydalania fosforu decyduje lekarz, a jednymi z przesłanek, czy też wskazań, do wykonania tego testu są:

 • podejrzenie niewydolności nerek – może występować przy np. chorobie nowotworowej, innych uogólnionych stanach chorobowych organizmu oraz przy przewlekłej, źle kontrolowanej cukrzycy

 • niedoczynność przytarczyc – są to małe narządy układu hormonalnego odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej gospodarki mineralno-elektrolitowej organizmu

 • w przebiegu choroby nowotworowej

 • przy podejrzeniu rabdomiolizy- nadmiernego rozpadu tkanki mięśniowej

Fosfor w dobowej zbiórce moczu norma

 • 0,40-1,30 g/dobę

Fosfor w dobowej zbiórce moczu wyniki

Badania wydalania określonych związków wraz z moczem zawsze należy zestawiać z badaniami stężeń tych samych substancji we krwi – tylko wówczas będzie można ocenić, czy zaburzenia norm wydalania wynikają z ogólnych nieprawidłowości poziomów tego związku w organizmie, czy też przyczyny leżą w samych nerkach.

Zbyt wysokie poziomy fosforu nieorganicznego wydalanego wraz z moczem mogą wynikać z:

 • nadmiernej podaży (spożycia) fosforu wraz z pożywieniem – gdzie nerki usuwają tylko ten nadmiar z organizmu

 • nadczynności przytarczyc, które produkują parathormon odpowiedzialny za gospodarkę wielu pierwiastków mineralnych w organizmie, w tym także fosforu

 • niedoboru wapnia (hipokalcemii), gdyż wydalanie tych dwóch pierwiastków jest silnie ze sobą związane

 • kwasicy, czyli zaburzenia pH krwi, gdzie krew ma zbyt kwasowy charakter chemiczny

Zmniejszone wydalanie fosforu nieorganicznego przez nerki, a co za tym idzie jego niższe poziomy w moczu mogą wynikać z:

 • ostrej lub przewlekłej choroby nerek (jak ich odmiedniczkowe zapalenie lub też przewlekła nefropatia cukrzycowa)

 • niedoczynności przytarczyc

 • akromegalii, czyli choroby przysadki mózgowej, najczęściej wywołanej uciskiem na ten narząd przez znajdującego się nieopodal guza mózgu.

Wyniki wszystkich badań zawsze należy konsultować z lekarzem, gdyż tylko w połączeniu z innymi badaniami, wywiadem oraz obrazem klinicznym prezentowanych objawów stanowią one informacje cenne diagnostycznie oraz pozwalają na odpowiednie rozplanowanie dalszego procesu leczniczego.

 

 

https://www.synevo.pl/fosfor-w-dobowej-zbiorce-moczu/

Logo firmy
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem