Glukoza w dobowej zbiórce moczu

Glukoza w dobowej zbiórce moczu – co to jest?

Glukoza to podstawowy materiał energetyczny występujący w ludzkim organizmie. Jest cukrem prostym, który dostarcza niezbędnej energii do zachodzenia procesów życiowych w każdej komórce. Pochodzi z pożywienia, w wyniku procesów trawiennych absorbowana jest z jelit do krwiobiegu, a następnie dostarczana do tkanek, które aktualnie wykazują zapotrzebowanie na tę substancję. Proces ten zachodzi z udziałem wielu hormonów i mechanizmów regulacyjnych, z których najważniejszym jest insulina produkowana przez trzustkę. Prawidłowo glukoza nie jest wydalana z moczem, gdyż nie ulega filtracji do niego w nerkach. W niektórych stanach chorobowych może jednak występować obecność tego cukru w moczu.

Glukoza w dobowej zbiórce moczu – kiedy wykonać?

Badanie to polega na pomiarze stężenia glukozy w całodobowej zbiórce moczy w celu określenia średniego poziomu wydalania tego cukru przez nerki. Jak już zostało wspomniane, glukoza w prawidłowych warunkach nie występuje w ogóle w moczu. Najczęstszą przyczyną glukozurii są zbyt wysokie poziomy cukru we krwi.

Wartość graniczna, po której następuje filtracja glukozy do moczu, nazywana jest progiem nerkowym i wynosi ok. 180 mg/dl glukozy we krwi. Stan ten jest często pierwszym wskaźnikiem diagnostycznym w kierunku rozpoczęcia procesu rozpoznania u danego pacjenta cukrzycy.

Cukrzyca to choroba, w przebiegu której w krwi chorego występują zbyt wysokie poziomy glukozy. W zależności od podtypu cukrzycy może to być wywołane zaburzeniami wrodzonymi (cukrzyca typu 1, trzustka produkuje zbyt mało insuliny) lub może wykształcić się podczas życia pacjenta (typ 2, komórki organizmu stają się nieodporne na działanie insuliny). Funkcją tego hormonu jest umożliwienie glukozie wniknięcia do środka komórek. Gdy działanie to jest zaburzone nadmiar glukozy pozostaje w krwiobiegu wywołując objawy cukrzycy.

Poza cukrzycą glukozurię mogą wywoływać także inne zespoły chorobowe, jednak wówczas nie jest to najbardziej charakterystyczny objaw. Do tych chorób należą np. akromegalia i choroba Cushinga. Cukromocz może też występować u kobiet w ciąży lub jako efekt uboczny niektórych leków.

Glukoza w dobowej zbiórce moczu – kto powinien wykonać?

Badanie to najczęściej jest zlecane w przebiegu monitorowania cukrzycy. Jest bardziej skuteczne niż jednorazowy pomiar cukru w moczu, gdyż poziom wydajania glukozy może zmieniać się wraz z rytmem dobowym. Do najczęstszych, wczesnych objawów cukrzycy, które powinny skierować pacjenta do lekarza należą:

  • polidypsja – zwiększone pragnienie

  • poliuria – zwiększone, częstsze oddawanie moczu

  • utrata wagi

  • zmęczenie

  • nudności, wymioty

Wczesne rozpoznanie cukrzycy i wdrożenie odpowiedniego leczenia ma duże znaczenie w uniknięciu komplikacji tej choroby. Nieleczona cukrzyca może prowadzić do wystąpienia poważnych uszkodzeń zdrowia pacjenta, a nawet do jego zgonu.

Glukoza w dobowej zbiórce moczu norma

  • < 500 mg/24 godziny

Glukoza w dobowej zbiórce moczu wyniki

W niektórych szczególnych sytuacjach, jak ciąża czy niewłaściwa, zbyt duża podaż węglowodanów w diecie glukoza może występować w moczu i niekoniecznie jest to powód do obaw. Jednak wyniki tego badania zawsze należy konsultować z lekarzem, gdyż tylko w połączeniu z czynnikami warunkującymi, historią choroby pacjenta, objawami klinicznymi i wynikami innych badań można podejmować decyzję o potrzebie ewentualnej dalszej diagnostyki i wdrażaniu postępowania leczniczego. Jest to niezwykle ważne w przypadku cukrzycy, do powikłań której mogą należeć, między innymi:

  • polineuropatia obwodowa- uszkodzenie nerwów, szczególnie na dalszych odcinkach kończyn

  • nefropatia cukrzycowa- uszkodzenie kanalików nerkowych prowadzące do niewydolności nerek

  • retinopatia – uszkodzenie siatkówki oka w wyniku zbyt wysokich stężeń glukozy, prowadzi do ślepoty

Jako że wiele z tych, i innych powikłań jest nieodwracalna, bardzo ważne jest odpowiednio wczesne wdrożenie leczenia mającego na celu kontrolę poziomów cukru w przebiegu cukrzycy.

 

https://www.synevo.pl/glukoza-w-dobowej-zbiorce-moczu/

Logo firmy
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem