Helicobacter pylori test jakościowy

Helicobacter pylori test jakościowy

Helicobacter pylori to bakteria, która odpowiedzialna jest za wywoływanie chorób układu pokarmowego człowieka, z czego najważniejszą są wrzody żołądka. Rozwija i namnaża się ona wewnątrz błony śluzowej żołądka, co chroni ja przed działaniem kwasu solnego, który znajduje się w żołądku. Ponadto helicobacter pylori posiada umiejętność produkcji enzymu ureazy, który umożliwia zachodzenie reakcji neutralizujących bardzo kwaśne (niskie) pH soku żołądkowego- cecha ta jest wykorzystywana w jednym z testów diagnostycznych.

Duża część ogólnej populacji jest zakażona tą bakterią (procent ten zależy od tego, czy mówimy o krajach wysokorozwiniętych, czy rozwijających się, w tych drugich może dochodzić nawet do 70%), ale nie zawsze obecność tej bakterii w organizmie wywołuje określone choroby, które mogłyby dawać objawy.

Helicobacter pylori test jakościowy – kiedy wykonać?

Ten test diagnostyczny umożliwia potwierdzenie lub wykluczenie obecności we krwi badanej osoby specyficznych przeciwciał, które wskazywałyby na obecność helicobacter pylori w jej organizmie. Przeciwciała to związki produkowane przez komórki układu odpornościowego gospodarza w odpowiedzi na zakażenie określonym patogenem- w tym wypadku jest to helicobacter pylori. To badanie nie umożliwia pomiaru dokładnych stężeń przeciwciał, określa tylko czy występują. W celu uzyskania dokładniejszych informacji należy wykonać dodatkowe, bardziej dokładne badania, szczególnie jeśli występują nasilone objawy chorobowe.

Niektóre z chorób, za jakie odpowiedzialne mogą być bakterie helicobacter pylori to:

  • zapalenie błony śluzowej żołądka, które najczęściej przekształca się w formę przewlekłą

  • choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy

  • rak żołądka, którego ryzyko wystąpienia znacznie wzrasta w przypadku infekcji helicobacter pylori

  • chłoniak MALT- pewien rodzaj nowotworu, który dotyka przewodu pokarmowego

Helicobacter pylori test jakościowy – kto powinien wykonać?

Wykonanie tego badania może potwierdzić kontakt pacjenta z tym patogenem, jednak nie dostarcza ono informacji jak dawno temu doszło do zakażenia oraz w jakiej fazie infekcji obecnie się znajduje. Badanie jest często wykonywane jako prosty, szybki i nieinwazyjny sposób wstępnego potwierdzenia diagnozy wrzodów żołądka o podłożu bakteryjnym, przy występowaniu pełnego zestawu objawów klinicznych, wymaga on jednak często dodatkowego potwierdzenia. Badanie to nie jest zbyt skuteczne w ocenie postępów i skuteczności leczenia, gdyż przeciwciała mogą utrzymywać się na wysokim poziomie nawet do pół roku po całkowitym wyeliminowaniu bakterii helicobacter pylori z organizmu pacjenta.

Objawami chorób, które mogą być wywoływane przez helicobacter pylori, i które powinny skierować pacjenta w stronę diagnostyki gastroenterologicznej są:

  • ból brzucha (szczególnie okolicy żołądka), który ustępuje po jedzeniu

  • nudności

  • wzdęcia

  • zarzucanie treści pokarmowej (refluks)

  • biegunki na przemian z zaparciami

Helicobacter pylori test jakościowy norma

Za normę uważa się wynik ujemny, chociaż obecność tej bakterii w organizmie niekoniecznie oznacza występowanie danych chorób- u ok. 90% nosicieli nie występują jakiejkolwiek objawy. Jeżeli jednak są obecne objawy chorobowe, a test potwierdzi kolonizację przewodu pokarmowego przez helicobacter pylori wówczas można wdrożyć odpowiednie leczenie eradykacyjne, które dość skutecznie jest w stanie usunąć tę bakterię z organizmu oraz skutkować znaczą poprawą jakości życia pacjenta, poprzez wyeliminowanie objawów chorobowych.

Schemat leczenia i czas jego trwania dobierany jest indywidualnie do pacjenta w zależności od prezentowanych objawów klinicznych, czasu trwania infekcji oraz innych parametrów. Lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań w celu potwierdzenia uzyskanych w ten sposób wyników. Dlatego też zawsze należy konsultować je ze specjalistą, aby skutecznie zaplanować dalsze postępowanie diagnostyczno-lecznicze w przebiegu zakażenia helicobacter pylori.

 

https://www.synevo.pl/helicobacter-pylori-test-jakosciowy/

Logo firmy
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem