Kiła badanie – WR test potwierdzenia

Kiła badanie – WR test potwierdzenia

Badanie WR to skrótowe oznaczenie badania odczynu Wassermanna. Ten test diagnostyczny ma na celu wykrycie zakażenia pacjenta krętkiem bladym, czyli bakterią, która wywołuje kiłę. Test potwierdzający jest to drugie badanie, które ma na celu potwierdzenie uzyskanego pierwotnie wyniku. Kiła (syfilis) jest chorobą, która przenoszona jest drogą płciową, choć występuje także postać wrodzona, gdzie chora matka zaraża płód podczas trwania ciąży.

Nieleczona kiła może prowadzić do rozwinięcia się poważnych uszkodzeń wielu narządów, które mogą skutkować nawet śmiercią pacjenta- stąd też niezwykle ważna jest szybka diagnostyka, ponieważ po rozpoznaniu i wdrożeniu odpowiedniego leczenia (antybiotykoterapii) jest ona dość prosta do wyleczenia.

Kiła badanie – WR test potwierdzenia – kiedy wykonać?

Potwierdzenie badania WR wykonuje się po uzyskaniu pozytywnego wyniku pierwszego testu. Badanie odczynu Wassermanna polega na wykryciu we krwi substancji, które pośrednio wskazują na zakażenie krętkiem bladym. Obecnie istnieją bardziej skuteczne metody wykrywania kiły, a test ten jest rzadko stosowany.

Na infekcje narażone są osoby, które wykazują tzw. zachowania ryzykowne, w tym przypadku częsta zmiana partnerów seksualnych połączona z brakiem stosowania odpowiednich zabezpieczeń w postaci prezerwatyw. Szczególnie ważne jest wykonywanie tych badań w przypadku osób, które chcą oddać krew lub kobiet w ciąży.

Postać wrodzona kiły, do której dochodzi poprzez zakażenie płodu przez matkę, może nieść za sobą ryzyko ciężkich powikłań ciąży i wad rozwojowych płodu, takich jak:

 • poronienie, przedwczesny poród

 • wady anatomiczne układu szkieletowego

 • deformacje zębów

 • niedosłuch lub głuchota

 • rozszczep podniebienia twardego

 • zapalenie siatkówki oka

 • uszkodzenia wątroby, śledziony

Kiła badanie – WR test potwierdzenia – kto powinien wykonać?

Potwierdzenie badania WR wykonuje się w celu upewnienia się, że pierwszy wynik dodatni odczynu Wassermanna nie był fałszywy. Objawy kiły różnią się w zależności od tego, ile trwa już zakażenie. Pierwsze oznaki choroby zazwyczaj pojawiają się ok. 3 tygodnie po wniknięciu bakterii do organizmu. Na badanie w celu diagnostyki kiły powinni zgłosić się pacjenci, u których występują następujące objawy:

 • wrzód weneryczny na narządach płciowych, zazwyczaj pojedynczy i bezbolesny

 • 4 – 10 tygodni po zakażeniu- wysypka na ciele, powiększenie węzłów chłonnych

 • pogorszenie ogólne samopoczucia

 • gorączka

 • ból głowy

Jeżeli kiła nie będzie wykryta i leczona, może dojść do wykształcenia postaci utajonej, która może skutkować uszkodzeniami układu nerwowego, układu krążenia oraz guzowatych zmian skóry, które mogą prowadzić do martwicy tkanek.

Kiła badanie – WR test potwierdzenia norma

 • wynik ujemny

Kiła badanie – WR test potwierdzenia wyniki

Jeżeli otrzymany wynik potwierdzi obecność kiły, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza w celu rozpoczęcia antybiotykoterapii. Po zakończonym leczeniu należy wykonać ponowne badania serologiczne w celu oceny jego skuteczności.

 

https://www.synevo.pl/wr-test-potwierdzenia/

Logo firmy
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem