Kreatynina w moczu

Czym jest kreatynina w moczu?

Kreatynina jest substancją, która powstaje w głównej mierze w wyniku rozkładu fosfokreatyny w mięśniach. Wydalana jest z organizmu przez nerki wraz z moczem. Jej poziomy we krwi, a co za tym idzie także w moczu, powinny utrzymywać się na stałym poziomie, zależnym przede wszystkim od masy mięśniowej danego pacjenta (oraz jego wieku i płci)- dzięki temu jest bardzo dobrym wskaźnikiem stosowanym w celu oceny funkcjonowania nerek, gdyż zaburzenia jej poziomów w moczu (obniżenie) dokładnie wskazują na upośledzenie zdolności tego narządu do poprawnego przeprowadzania filtracji kłębuszkowej, w wyniku której powstaje mocz.

Kreatynina w moczu – kiedy wykonać badanie?

Badanie kreatyniny w moczu polega na ocenie stężenia tej substancji w jednorazowo pobranej próbce moczu. Zlecane jest w przebiegu diagnostyki chorób nerek oraz najczęściej wykonywane jest w połączeniu z innymi badaniami laboratoryjnymi, takimi jak chociażby pomiar stężenia kreatyniny we krwi pacjenta. Wartości uzyskane w tych badaniach są niezbędne do dokładnego wyliczenia wskaźnika klirensu kreatyniny, który jest najważniejszym narzędziem służącym do oceny pracy nerek.

Niewydolność nerek może występować w przebiegu wielu chorób i jest stanem, który stanowi zagrożenie dla życia pacjenta. W wyniku nieprawidłowej pracy tych narządów toksyny z organizmu nie mogą być usuwane z wystarczająco dużą skutecznością, co skutkuje odkładaniem się szkodliwych związków w wielu tkankach i narządach prowadząc do ich uszkodzeń. Dochodzi także do zaburzeń poziomów płynów w organizmie oraz stężeń elektrolitów, co może dodatkowo obciążać nadwyrężone organy.

Do rozwinięcia niewydolności nerek mogą prowadzić choroby takie jak:

  • nieleczona, lub źle leczona cukrzyca
  • długotrwałe nadciśnienie tętnicze
  • wielotorbielowatość nerek
  • nadużywanie niektórych leków
  • choroby infekcyjne nerek
  • niektóre choroby nowotworowe

Kreatynina w moczu – kto powinien wykonać badanie?

Badanie to powinno być regularnie wykonywane w celach profilaktycznych, gdyż choroby nerek często nie dają objawów przez dłuższy czasz, do momentu aż wystąpią nieodwracalne ich uszkodzenia. Dodatkowo badanie kreatyniny w moczu powinno zostać wykonane w przypadku, gdy występują podejrzenia nieprawidłowości pracy nerek. Zbyt niskie stężenia kreatyniny w moczu to jeden z głównych objawów niewydolności nerek.

Dodatkowymi objawami, które mogą występować u pacjenta i powinny skierować go na wizytę u lekarza są:

  • zmiana zabarwienia moczu
  • pienienie się moczu
  • parcie na mocz
  • częstsze oddawanie moczu
  • ból i pieczenie podczas oddawania moczu
  • pojawianie się obrzęków, szczególnie na kończynach dolnych
  • ogólne pogorszenie samopoczucia

Kreatynina w moczu norma

  • kobiety >18 roku życia: 28,0-217,0 mg/dl
  • mężczyźni >18 roku życia: 39,0-259,0 mg/dl

Kreatynina w moczu wyniki

Zbyt niskie poziomy kreatyniny w moczu świadczą o niewystarczająco skutecznej filtracji tego związku z krwi w nerkach. Po uzyskaniu nieprawidłowego wyniku tego badania niezbędne jest wykonanie dodatkowych oznaczeń w celu ustalenia przyczyny takiego stanu. Ze względu na duże ryzyko występowania komplikacji w przebiegu chorób nerek niezwykle ważne jest wczesne rozpoznanie i wdrożenie leczenia, dlatego wyniki tego badania zawsze powinny być konsultowane z lekarzem w celu sprawnego zaplanowania dalszego procesu diagnostyczno-leczniczego, który pozwoli uniknąć poważnych powikłań zdrowotnych.

Nieznacznie podwyższone wartości kreatyniny zazwyczaj mogą wynikać ze zwiększonego spożycia białek, stosowania niektórych leków moczopędnych czy też znacznego wysiłku fizycznego w ostatnim czasie przed wykonaniem badania.

 

https://www.synevo.pl/kreatynina-w-moczu/

Logo firmy
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem