Kreatynina wydalanie

Kreatynina wydalanie badanie

Kreatynina jest produktem przemiany kreatyny i fosfokreatyny. Są to związki odpowiedzialne za prawidłową pracę mięśni, poprzez umożliwianie im kurczenia się. Kreatynina jest syntetyzowana prawie wyłącznie w mięśniach szkieletowych, stąd jej stężenie jest proporcjonalne do masy mięśniowej danej osoby (u mężczyzn stężenie w surowicy jest zwykle wyższe niż u kobiet). We krwi oraz w moczu obok mocznika stanowi główny związek azotowy- czyli zawierający duże ilości azotu.

U osób zdrowych stężenie kreatyniny zależy od wieku, płci i masy ciała. Kreatynina nie wiąże się w krążeniu z białkami i swobodnie ulega przesączaniu do moczu się w kłębuszkach nerkowych.

Kreatynina wydalanie – kiedy wykonać?

Dobowe wydalanie kreatyniny u osób zdrowych jest względnie stałe i zależy od czynników takich jak:

  • masa mięśniowa
  • zawartość białka w diecie
  • prawidłowe funkcjonowanie nerek.

Istnieje związek pomiędzy stężeniem kreatyniny w osoczu i wartością filtracji kłębuszkowej, czyli głównego wskaźnika mówiącego o czynności nerek. Stężenie kreatyniny w surowicy jest najczęściej wykorzystywanym wskaźnikiem oceny stopnia niewydolności nerek. Podwyższone stężenie w surowicy występuje po wysiłku fizycznym i chorobach mięśni szkieletowych przebiegających z ich uszkodzeniami, u chorych z niektórymi chorobami dotyczącymi układu hormonalnego, takimi jak akromegalia lub gigantyzm, w przebiegu odwodnienia, w stanach gorączkowych i po rozległych urazach.

Przyczyną narastającego stężenia w surowicy jest także zmniejszone wydalanie z moczem w przewlekłej chorobie nerek, w ostrym uszkodzeniu nerek, polekowe (leki nefrotoksyczne – sulfonamidy, tiazydy, niektóre antybiotyki, barbiturany, salicylany, przeciwbólowe), w zatruciach związkami organicznymi i nieorganicznymi oraz nadczynności tarczycy. Obniżone stężenie kreatyniny w surowicy obserwuje się w niedożywieniu i podczas terapii kortykosterydami.

Badanie stężenia kreatyniny w dobowej zbiórce moczu pozwala dokładniej określić źródło zaburzeń poziomów kreatyniny w surowicy. Prościej mówiąc- można wtedy ocenić, czy zbyt niskie poziomy kreatyniny są spowodowane nadmiernym jej wydalaniem z moczu, lub też czy nerki spełniają prawidłowo swoją funkcję przy jej zbyt wysokich poziomach.

Kreatynina wydalanie – kto powinien wykonać badanie

Badanie stężenia kreatyniny w dobowej zbiórce moczu jest zazwyczaj zlecane przez lekarza w celu dokładniejszej diagnostyki nieprawidłowości stężeń kreatyniny w surowicy. Wydalanie kreatyniny podlega zmianom w rytmie dobowym, dlatego tylko zbiórka moczu przez całą dobę daje jasny i pewny obraz o jej wydalaniu przez nerki.

Kreatynina wydalanie norma (wartości referencyjne)

Wartości referencyjne stężenia kreatyniny w moczu uzyskanego z całodobowej zbiórki to:

  • Kobiety: 0,74-1,45 g/dobę
  • Mężczyźni: 1,04-2,35 g/dobę

Kreatynina wydalanie wyniki

Ocena poziomów kreatyniny w dobowej zbiórce moczu jest użyteczna diagnostycznie tylko w połączeniu ze wcześniejszym oznaczaniem jej we krwi. Dlatego też ważne jest, aby wyniki badań omawiać z lekarzem zlecającym je. Zarówno jej zbyt wysokie, jak i zbyt niskie stężenia mogą wskazywać na zaburzenia czynności nerek, które mogą być wywołane przez wiele różnych chorób współistniejących.

 

https://www.synevo.pl/kreatynina-wydalanie/

Logo firmy
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem