Liczba Addisa

Liczba Addisa – co to jest?

Określanie liczby Addisa to badanie przeprowadzane na podstawie próbki uzyskanej z dobowej zbiórki moczu, które polega na oznaczeniu ilości wydalanych w ciągu doby przez nerki niektórych elementów morfotycznych krwi oraz struktur białkowych znanych jako wałeczki. Liczba Addisa dostarcza cennych informacji na temat prawidłowości funkcjonowania nerek oraz umożliwia także monitorowanie skuteczności leczenia chorób, które dotykają tych narządów.

Liczba Addisa – kiedy wykonać badanie?

Wykonywanie badania liczby Addisa jest przydatnym narzędziem diagnostycznym w przebiegu rozpoznawania choroby nerek. Umożliwia ono bardziej dokładną ocenę niektórych parametrów funkcji układu wydalniczego, gdyż jest wykonywane z całodobowej zbiórki moczu – a poziom nieprawidłowego wydalania badanych elementów, takich jak erytrocyty czy też krwinki białe, może ulegać zmianom na przestrzeni doby.

Badanie to polega na ocenie następujących składników znajdujących się w moczu:

  • erytrocyty (czerwone krwinki) – prawidłowo występują w moczu w bardzo znikomych ilościach, ich obecność świadczy zazwyczaj o zaburzeniach pracy nerek. Czerwone krwinki to jedne z podstawowych elementów morfotycznych krwi, które odpowiedzialne są za przenoszenie tlenu w organizmie. Nie ulegają filtracji do moczu w nerkach ze względu na swoje duże rozmiary – w stanach chorobowych szczeliny między komórkami, które tworzą kanaliki nerkowe, są powiększone, przez co erytrocyty także mogą znaleźć się w wydalanym moczu
  • białe krwinki (leukocyty) – komórki układu odpornościowego, które znajdują się we krwi. W stanach zapalnych i infekcjach ich stężenie rośnie, aby walczyć z patogenami wywołującymi te choroby – stąd też najczęściej obecne są w moczu podczas infekcji dróg moczowych, które o wiele częściej występują u kobiet
  • wałeczki- struktury białkowe, które składają się przede wszystkim z charakterystycznego typu białka produkowanego przez komórki nerek. Istnieje kilka ich podtypów, które można odróżnić od siebie podczas badania mikroskopowego. W zależności od tego, jaki typ wałeczków przekracza swoje dopuszczalne normy liczbowe w moczu można podejrzewać występowanie określonych zaburzeń pracy układu moczowego

Liczba Addisa – kto powinien wykonać badanie?

Badanie to najczęściej jest zlecane w przebiegu diagnostyki chorób nerek i pęcherza. Objawami wskazującymi na możliwość występowania zaburzeń z tej grupy, które powinny skierować pacjenta do lekarza są:

  • ból, pieczenie podczas oddawania moczu
  • zwiększone parcie na mocz
  • zmiana koloru wydalanego moczu
  • pienienie się moczu (może wskazywać na obecność w nim białek)
  • ból w okolicy dolnej części pleców
  • gorączka
  • częstsze oddawanie moczu

Objawy te mogą wynikać z wielu chorób, jednak wskazują dość jasno na nieprawidłowości w pracy nerek i pęcherza, które mogą być wywołane zarówno przez czynniki infekcyjne (bakteryjne zapalenie) jak i poprzez powikłania innych chorób, niekoniecznie wywołanych przez patogeny, jak np. uszkodzenie nerek w przebiegu nieleczonej cukrzycy (nefropatia cukrzycowa).

Liczba Addisa wyniki

Nieprawidłowości w wynikach badań liczby Addisa nie zawsze muszą wynikać z występowania chorób nerek – zwiększona utrata niektórych rodzajów wałeczków może być wywołana przez np. odwodnienie czy też intensywne ćwiczenia fizyczne. Jednak przekroczenie dopuszczalnych norm dla erytrocytów i białych krwinek zazwyczaj jest powodem do niepokoju, szczególnie jeżeli towarzyszą im objawy chorobowe.

Niezwykle ważne jest aby zawsze konsultować wyniki badań z lekarzem, gdyż tylko zestawienie ich z innymi informacjami uzyskanymi podczas procesu diagnostycznego pozwala na trafne rozpoznanie dolegliwości chorobowych u danego pacjenta i skuteczne zaplanowanie dalszego procesu leczniczego.

 

https://www.synevo.pl/liczba-addisa/

Logo firmy
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem