Magnez w dobowej zbiórce moczu

Magnez w dobowej zbiórce moczu – co to jest?

Magnez to jeden z pierwiastków chemicznych występujących w ludzkim organizmie. Pełni on wiele niezwykle ważnych funkcji, a zaburzenia jego poziomów mogą prowadzić do wystąpienia poważnych powikłań dla zdrowia i życia pacjenta.

Magnez odpowiada za prawidłowe przewodnictwo nerwowe między neuronami, regulację pracy wielu enzymów, kontrolę procesów energetycznych (poprzez wiązanie ATP, głównego związku energetycznego w komórkach), prawidłowe ciśnienie tętnicze i wiele innych. Pierwiastek ten magazynowany głównie jest w kościach, pewne jego ilości znajdują się także w mięśniach szkieletowych.

Za utrzymywanie jego prawidłowych poziomów w organizmie odpowiadają głównie nerki, poprzez regulację jego wydalania z moczem. Proces ten regulowany jest przez wielopoziomowe, złożone mechanizmy hormonalne, które zależne są od obecnie występujących we krwi stężeń magnezu. Na intensywność zachodzenia tego procesu ma wpływ wiele różnych czynników, takich jak stosowane leki, dostarczanie magnezu z diety, zaburzenia mechanizmów regulacyjnych lub też choroby nerek.

Magnez w dobowej zbiórce moczu – kiedy wykonać?

Badanie to opiera się na ocenie stężenia magnezu w próbce moczu uzyskanej z dobowej jego zbiórki. Jest to dokładniejsze badanie niż ocena jednorazowej porcji moczu, gdyż wydalanie tego pierwiastka może ulegać zmianie w ciągu doby. Zarówno to badanie, jak i wszystkie inne testy diagnostyczne polegające na ocenie moczu, powinno być wykonywane w zestawieniu z badaniem krwi, gdyż porównanie poziomów magnezu obecnych we krwi i w moczu pozwala na prostsze ustalenie, czy zaburzenia jego stężeń wynikają z nieprawidłowych funkcji nerek, czy z chorób dotykających innych układów. Stężenie magnezu w surowicy, nawet w przypadkach gdy jego gospodarka jest zaburzona, może długo pozostawać prawidłowe, jako że organizm posiada dość duże jego zapasy, a nerki są w stanie skutecznie go oszczędzać.

Zaburzenia poziomów magnezu we krwi, a co za tym idzie także w moczu, mogą wynikać z następujących zespołów chorobowych:

  • niedoczynność przytarczyc (produkujących hormony odpowiedzialne za regulację gospodarki mineralnej organizmu)
  • nadczynność tarczycy
  • zaburzenia funkcji nerek
  • niedostateczna podaż magnezu z pokarmem
  • zespoły złego wchłaniania
  • alkoholizm
  • niedoczynność/nadczynność nadnerczy
  • efekty uboczne niektórych leków

Magnez w dobowej zbiórce moczu – kto powinien wykonać?

Magnez w dobowej zbiórce moczu zlecany jest jako część większego pakietu badań mającego na celu ocenę funkcji wydalniczej nerek. Jest także badaniem, które wchodzi w skład szerszej diagnostyki zaburzeń stężeń magnezu we krwi. Objawami niedoborów magnezu, które powinny skierować pacjenta do lekarza są:

  • drżenia powiek
  • skurcze mięśni
  • łamliwość paznokci
  • zaburzenia nastroju- depresyjne i lękowe
  • uczucie kołatania serca
  • biegunki
  • bóle głowy
  • zawroty głowy
  • rozdrażnienie, stany lękowe
  • uczucie mrowienia i drętwienia kończyn

Poza wymienionymi zaburzeniami zaburzenia stężeń magnezu mogą być przyczyną występowania innych, bardziej złożonych chorób, które posiadają własne zestawy objawów, takich jak kamica nerkowa czy też nadciśnienie.

Zbyt wysokie stężenia magnezu we krwi rzadko bywają wywołane przez nadmierne spożycie tego pierwiastka (np. w postaci suplementów diety), jednak mogą występować z tego powodu u osób starszych, które są o wiele bardziej narażone na powikłania kardiologiczne związane z zaburzeniami przewodnictwa nerwowego wywołanymi hipermagnezemią.

Magnez w dobowej zbiórce moczu norma

  • 72,90 – 121,50 mg/dobę

Magnez w dobowej zbiórce moczu wyniki

Zbyt niskie poziomy magnezu w moczu mogą świadczyć o zaburzonej czynności wydalniczej nerek, co będzie skutkowało zbyt wysokimi poziomami tego pierwiastka we krwi. O ile objawy hipermagnezemii zazwyczaj nie są tak zauważalne jak objawy jego niedoboru, to także mogą prowadzić do występowania poważnych powikłań dla zdrowia pacjenta.

Zbyt wysokie poziomy magnezu świadczą o jego zbyt intensywnym wydalaniu przez nerki, które zazwyczaj jest wywołane przez choroby dotykające układu hormonalnego i wymaga pogłębionej diagnostyki. Jeżeli podaż magnezu jest prawidłowa, to zazwyczaj będzie to się wiązało z hipomagnezemią we krwi pacjenta.

Wyniki badania zawsze należy konsultować z lekarzem w celu zaplanowania dalszego postępowania diagnostyczno-leczniczego.

 

https://www.synevo.pl/magnez-w-dobowej-zbiorce-moczu/

Logo firmy
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem