Mocznik w moczu

Mocznik w moczu badanie

Mocznik jest prostym związkiem chemicznym, który powstaje w wątrobie jako końcowy produkt przemian białek w ludzkim organizmie. Jego wydalanie przez nerki pełni podwójną funkcję – zarówno umożliwia pozbycie się niepotrzebnego, nadmiarowego mocznika z organizmu jak i dzięki odpowiednim procesom zachodzącym w nerkach, podczas wydalania tej substancji możliwe jest oszczędzanie wody i niektórych jonów (elektrycznie naładowanych pierwiastków chemicznych) podczas procesu produkcji moczu.

Mocznik w moczu – kiedy wykonać badanie?

Badanie to polega na pomiarze stężenia mocznika w próbce moczu. Wykonuje je się w celu oceny czynności nerek, jak i jako element pogłębionej diagnostyki zaburzeń poziomów mocznika we krwi. Dzięki jednoczesnemu wykonaniu pomiaru z krwi oraz z moczu można zawęzić diagnostycznie przyczynę tych nieprawidłowości – czy wynika ona z niewłaściwego wydalania tej substancji przez nerki, czy też z zaburzeń zlokalizowanych w innych narządach. W normalnych, fizjologicznych warunkach ilość wydalanego mocznika jest mocno zależna od diety, a w szczególności od ilości spożywanego w niej mięsa – im wyższe spożycie białka, tym wyższe wydalanie mocznika.

Badanie to jest wykonywane jako element badania ogólnego moczu, w związku z czym nie jest wymagane szczególne przygotowywanie się do tego badania.

Mocznik w moczu – kto powinien wykonać?

Nieprawidłowe poziomy mocznika w organizmie, szczególnie zbyt wysokie mogą wywoływać liczne objawy. Stan taki często wywołany jest niewydolnością nerek, czego rozpoznanie i postawienie diagnozy umożliwia badanie mocznika w moczu- wówczas wydalanie będzie nieproporcjonalnie mniejsze w stosunku do zawartości tej substancji we krwi.

Objawy uremii (czyli przekraczania norm mocznika we krwi) są liczne i mogą dotykać praktycznie każdego układu narządów. Niektóre z nich to:

  • ogólne pogorszenie samopoczucia pacjenta, łatwiejsze męczenie się
  • utrata łaknienia (apetytu)
  • mdłości i wymioty
  • trudności z koncentracją, zaburzenia uwagi i pamięci
  • skurcze mięśni
  • neuropatia obwodowa- uczucie mrowienia w kończynach
  • swędzenie skóry
  • anemia (niedokrwistość)
  • utrata wagi

 

Mocznik w moczu norma

  • 37 – 92 mg/dl

Mocznik w moczu niski

Badanie mocznika w moczu stanowi narzędzie przydatne diagnostycznie tylko wtedy, gdy połączone jest z oznaczaniem poziomów mocznika we krwi.

Zbyt niskie stężenia mocznika w moczu mogą być wywołane przez niewydolność nerek, w której nie są one w stanie prawidłowo spełniać swojej funkcji i wiele toksycznych metabolitów zamiast być wydalane wraz z moczem pozostaje we krwi.

Podwyższony mocznik w moczu

Zbyt wysokie stężenia mocznika w moczu zazwyczaj są konsekwencją zwiększonej podaży białek w pożywieniu (np. dieta z wysoką zawartością mięsa) oraz w stanach przebiegających ze zwiększonym zużyciem już dostępnego białka, czyli infekcjach z gorączką, podczas szybkiej utraty masy mięśniowej, w niedożywieniu oraz wielu innych.

Wyniki wszystkich badań, a szczególnie badań stanowiących część procesu diagnostycznego, zawsze należy konsultować z lekarzem.

 

https://www.synevo.pl/mocznik-w-moczu/

Logo firmy
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem