Przeciwciała przeciw kardiolipinie IgM

Przeciwciała przeciw kardiolipinie IgM – co to jest?

Przeciwciała to białka, które produkowane są przez komórki ludzkiego układu odpornościowego. Występują one w kilku podklasach (IgA, IgM, IgD, IgE i IgG), które różnią się szczegółami budowy i miejscem występowania. W prawidłowych warunkach są one tworzone pod wpływem kontaktu z obcym patogenem, jako odpowiedź na infekcje. Mają one za zadanie zwalczanie go i ułatwienie organizmowi walkę z zakażeniem. W przebiegu niektórych chorób jednak są one produkowane przeciwko komórkom i związkom własnego organizmu – mówimy wówczas o autoprzeciwciałach w przebiegu chorób autoimmunologicznych.

Przeciwciała przeciwko kardiolipinie są właśnie tego rodzaju immunoglobulinami. Występują one jako jedne z kilka wadliwych przeciwciał, w przebiegu zespołu antyfosfolipidowego. Jest to zaburzenie, które może nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji dla zdrowia i życia pacjenta, z czego jednymi z ważniejszych są trudności w przebiegu ciąży u kobiet.

Przeciwciała przeciw kardiolipinie IgM – kiedy należy wykonać?

W przebiegu zespołu antyfosfolipidowego (nazywanego także zespołem Hughesa) dochodzi do produkcji przeciwciał skierowanych przeciwko kilku związkom występujących w komórkach ludzkiego organizmu – szczególnie tym, które są obecne w ich błonach komórkowych. W wyniku działania tych nieprawidłowych immunoglobulin (IgM) dochodzi do zaburzeń krzepliwości krwi, a dokładniej jej nadkrzepliwości, która powoduje, że w krwiobiegu mogą powstawać zakrzepy, bez występowania uzasadnionej przyczyny.

Może to prowadzić do:

  • zakrzepicy, zarówno żył jak i naczyń tętniczych
  • u kobiet w ciąży – trudności z donoszeniem ciąży (poronień)
  • wzrostu ryzyka incydentów sercowo-naczyniowych, takich jak zawał mięśnia sercowego, udar mózgu czy też zatorowość płucna
  • stan przedrzucawkowy podczas ciąży – zespół objawów charakteryzujący się znacznym wzrostem ciśnienia tętniczego oraz utratą białka przez nerki w znacznych ilościach

Przeciwciała przeciw kardiolipinie IgM – kto powinien wykonać?

Oznaczenie stężenia przeciwciał kardiolipinowych podklasy IgM oraz wykrycie ich podwyższonych poziomów jest jednym z kilku kryteriów diagnostycznych niezbędnych do postawienia rozpoznania zespołu antyfosfolipidowego. Dodatkowo należy wykonać badania obrazowe naczyń krwionośnych (np. za pomocą USG doppler) oraz zestawić otrzymane wyniki z obrazem klinicznym objawów prezentowanych przez pacjenta, gdyż nie zawsze obecność przeciwciał antykardiolipinowych świadczy o obecności zespołu antyfosfolipidowego.

Choroba ta ma nie do końca poznane podłoże – może mieć postać pierwotną, gdzie wywoływana jest przez mutacje określonych genów lub też wtórną, która występuje wraz z innymi chorobami, takimi jak np. AIDS, toczeń rumieniowaty układowy czy też niektóre nowotwory.

Przeciwciała przeciw kardiolipinie IgM wyniki

W przypadku otrzymania wyników potwierdzających zbyt wysokie poziomy przeciwciał antykardiolipinowych IgM oraz wykonania dodatkowych badań lekarz może (po zestawieniu ich z obrazem klinicznym oraz historią choroby) postawić rozpoznanie zespołu antyfosfolipidowego. Szczególnie ważne jest przeprowadzenie dogłębnego procesu diagnostycznego i wdrożenie leczenia w przypadku kobiet, które dotychczas doświadczyły tzw. niepowodzeń położniczych, które w przypadku zespołu antyfosfolipidowego definiowane są jako trzy samoistne poronienia przed 10 tygodniem ciąży, przedwczesny poród (przed 34. tyg ciąży) prawidłowego płodu lub też samoistne obumarcie płodu po 10 tygodniu ciąży.

 

https://www.synevo.pl/przeciwciala-przeciw-kardiolipinie-igm/

Logo firmy
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem