Czynnik reumatoidalny RF jakościowo – odczyn lateksowy

RF jakościowo – co to jest?

Czynnik reumatoidalny (ang. Rheumatoid factor, RF to rodzaj przeciwciała produkowanego przez układ odpornościowy przeciwko własnym elementom organizmu. Jego wykrycie jest istotną cechą diagnostyczną przede wszystkim w procesie rozpoznawania reumatoidalnego zapalenia stawów, czyli choroby autoimmunologicznej, która dotyka układu kostnego człowieka, w szczególności tkanek tworzących stawy. Czynnik RF może być także obecny w przebiegu innych chorób autoimmunologicznych, choć nie jest wtedy tak charakterystycznym wskaźnikiem jak w przypadku RZS.

RF jakościowo – kiedy wykonać badanie?

Odczyn lateksowy to specyficzny rodzaj badania polegający na wykryciu krążącego we krwi pacjenta antygenu. W tym przypadku antygenem tym jest czynnik reumatoidalny. Jest to proste, podstawowe badanie przesiewowe, które pozwala na potwierdzenie lub wykluczenie obecności tej substancji (badanie jakościowe). W celu potwierdzenia wykrycia i dokładniejszego określenia stężeń RF należy wykonać test ilościowy. Samo badanie odczynu lateksowego nie wystarczy do potwierdzenia diagnozy RZS, po otrzymaniu pozytywnego (dodatniego) wyniku tego badania należy wykonać badania dodatkowe, bardziej dokładne.

Reumatoidalne zapalenie stawów charakteryzuje się symetrycznym zapaleniem tkanek tworzących stawy. Zazwyczaj w pierwszej kolejności dotyka mniejsze stawy, takie jak międzypaliczkowe łączące kości palców. Nieleczona choroba prowadzi do trwałych deformacji dotkniętych nią tkanek, utratą funkcjonalności stawów, a jej powikłania mogą doprowadzić nawet do zgonu pacjenta- stąd niezwykle ważna jest wczesna diagnostyka.

RF jakościowo – kto powinien wykonać badanie?

Badanie opiera się na wykorzystaniu cząsteczek lateksu, które łącząc się z przeciwciałami RF dają zmianę zabarwienia na pasku testowym. Zlecany jest jako wczesna, szybka i łatwo dostępna wczesna metoda diagnostyczna RZS mająca na celu wykrycie RF we krwi pacjenta, co może kierunkować wykonywanie kolejnych badań.

Przede wszystkim badanie powinni wykonać pacjenci, którzy narażeni są na występowanie tej choroby (czynniki genetyczne, obecność RZS w rodzinie) oraz osoby, u których zaczęły występować pierwsze objawy, takie jak:

  • ból, obrzęk małych stawów (zazwyczaj rozpoczyna się od stawów międzypaliczkowych, czyli występujących w palcach dłoni)
  • sztywność poranna, ustępująca po „rozruszaniu” stawów
  • ból podczas wykonywania ruchów w dotkniętych stawach

Nasilenie i częstość występowania objawów zależy od długości trwania choroby.

RF jakościowo norma

U ok. 2% populacji może występować we krwi czynnik reumatoidalny bez manifestowania objawów chorobowych

RF jakościowo wyniki

Wynik pozytywny (obecność czynnika RF we krwi) wymaga dalszego potwierdzenia za pomocą bardziej dokładnych testów, które mają na celu także dokładniejsze określenie stężeń RF. Poza RZS czynnik reumatoidalny może być także obecny w przebiegu następujących chorób:

  • zespół Sjögrena
  • mieszana choroba tkanki łącznej (MCTD)
  • toczeń rumieniowaty układowy
  • twardzina układowa

Jako że sam RF nie jest charakterystyczny dla jednej choroby wyniki badania zawsze powinny być konsultowane z lekarzem specjalistą, w tym przypadku lekarzem reumatologiem. Tylko połączenie badań z pełnym obrazem klinicznym objawów prezentowanych przez pacjenta, jego historią choroby oraz wynikami badań dodatkowych pozwala na dokładne zaplanowanie dalszego procesu diagnostyczno-leczniczego, który jest niezbędny w celu minimalizacji wystąpienia powikłań tego zespołu chorobowego.

 

https://www.synevo.pl/rf-jakosciowo-odczyn-lateksowy/

Logo firmy
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem