Sód w dobowej zbiórce moczu

Sód w dobowej zbiórce moczu – co to jest?

Sód to jeden z pierwiastków chemicznych, który występuje w ludzkim organizmie i pełni tam liczne, niezwykle ważne funkcje. Przede wszystkim odpowiada za regulację przewodnictwa nerwowego, czyli przesyłania impulsów elektrycznych między komórkami neuronalnymi, co umożliwi chociażby pracę mięśni, w tym także mięśnia sercowego.

Zaburzenia jego poziomów mogą mieć wiele groźnych dla zdrowia i życia powikłań, takich jak rozwój nadciśnienia tętniczego czy też niewydolności krążenia.

Wydalany jest przede wszystkim przez nerki (w 95%), które poprzez filtrację sodu z krwi do moczu kontrolują także jego stężenia. Proces ten jest regulowany przez wieloetapowe mechanizmy hormonalne zależne od ilości sodu we krwi w danym momencie.

Sód w dobowej zbiórce moczu – kiedy wykonać badanie?

Badanie wydalania sodu wykonywane jest na podstawie próbki moczu uzyskanej z całodobowej zbiórki. Jest to bardziej miarodajna metoda pomiaru wydalania tego pierwiastka, gdyż może ono ulegać zmianom w ciągu doby. Pozwala to na diagnostykę zaburzeń funkcji nerek oraz dokładniejsze określanie przyczyny nieprawidłowych poziomów sou we krwi jako element szerszej diagnostyki.

Stężenia sodu w krwiobiegu muszą być utrzymywane w ścisłych, wąskich poziomach, ponieważ nawet niewielkie odchylenia od normy mogą skutkować występowaniem objawów chorobowych oraz powikłań. Mogą one być wywołane zarówno przez nieprawidłową funkcje nerek (co skutkuje niewłaściwą regulacją poziomów sodu przez jego zbyt duże/zbyt małe wydalanie). Ta z kolei może mieć wiele powodów, od zaburzeń regulacji hormonalnej tego procesu do uszkodzeń mechanicznych samego narządu.

Sód w dobowej zbiórce moczu – kto powinien wykonać badanie?

Badanie sodu w dobowej zbiórce moczu najczęściej zlecane jest w celu oceny prawidłowej funkcji wydalniczej nerek. Zaburzenia tej roli nerek mogą występować w przebiegu np. nieleczonej cukrzycy, nowotworów tego narządu czy też jego zapaleń, np. bakteryjnych.

Do objawów zbyt niskich poziomów sodu we krwi (hiponatremii) należą:

  • zaburzenia koncentracji
  • ból głowy, zawroty głowy
  • mdłości
  • ogólne pogorszenie samopoczucia pacjenta
  • wymioty
  • zaburzenia pracy serca

Z kolei najczęściej występujące objawy zbyt wysokich stężeń sodu (hipernatremii) to:

  • zwiększone pragnienie
  • nudności, wymioty
  • zaburzenia pracy serca

Stopień nasilenia objawów zależy od wielu czynników, takich jak wiek pacjenta i jego ogólny stan zdrowia, oraz różni się w zależności od stopnia w jakim przekroczone są normy.

Sód w dobowej zbiórce moczu norma

  • 40 – 220 mmol/dobę

Sód w dobowej zbiórce moczu wyniki

Nieprawidłowe wartości uzyskane podczas tego badania wymagają pogłębionej diagnostyki w celu wykrycia przyczyn takiego stanu. Mogą być wywołane przez proste przyczyny, takie jak odwodnienie w przebiegu biegunki, ale mogą być także objawem o wiele bardziej poważnych chorób, jak np. procesy nowotworowe i obecność guzów mózgu, w wyniku których do zaburzenia gospodarki elektrolitowej i nieprawidłowego wydalania niektórych pierwiastków, w tym sodu. Wyniki wszystkich badań diagnostycznych, szczególnie takich, które zazwyczaj stanowią część szerszych pakietów badań, zawsze powinny być konsultowane ze specjalistą w celu ich prawidłowej interpretacji.

Wyrównywanie nieprawidłowych poziomów sodu we krwi jest bardzo ważne i powinno być przeprowadzane w ściśle kontrolowanych warunkach pod stałą obserwacją lekarską, gdyż zbyt szybkie podwyższenie poziomów sodu może wywołać nieodwracalne, ciężkie uszkodzenia neurologiczne (mielinoliza środkowa mostu) – tutaj też zastosowanie znajdują regularne pomiary wydalania sodu.

 

https://www.synevo.pl/sod-w-dobowej-zbiorce-moczu/

Logo firmy
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem