Test tolerancji glukozy (75g – 0, 1h, 2h)

Doustny test tolerancji glukozy (OGTT) jest metodą diagnostyczną stosowaną do oceny ryzyka stanów przedcukrzycowych i wykluczenia obecności cukrzycy typu 1 i 2, a także cukrzycy ciężarnych.

WAŻNE - Badanie wykonywane jest na podstawie skierowania lekarza.

Przygotowanie do badania

Niezwykle ważne jest, aby jeść normalnie i jak zwykle na kilka dni przed testem. Bardzo ważne jest, aby nie zmniejszać spożycia węglowodanów w ciągu ostatnich 72 godzin, ponieważ w dniu testu reakcja organizmu może być zaburzona. Najlepiej spożywać ponad 150 gramów węglowodanów dziennie i powstrzymać się od picia alkoholu oraz utrzymać normalną aktywność fizyczną.

Ważne jest również, aby poinformować lekarza o przyjmowanych lekach oraz przebytych infekcjach wirusowych na kilka dni przed badaniem, ponieważ może to wpłynąć na jego wynik.

Badanie należy wykonać w godzinach porannych, na czczo – od ostatniego posiłku powinno upłynąć 8-14 godzin.

Przed podaniem glukozy do wypicia należy oznaczyć jej stężenie w próbce krwi na czczo. Jeżeli jej wartość jest prawidłowa, pacjent wypija przygotowany roztwór w ciągu 3-5 minut. Podczas samego badania należy powstrzymać się od jedzenia, picia, palenia i intensywnej aktywności fizycznej. Krew jest ponownie pobierana po 2 godzinach od wypicia glukozy. Na zalecenie lekarza można wykonać dodatkowy pomiar poziomu cukru we krwi w 30 minucie i pierwszej godzinie badania.

Istnieje różnica w ilości glukozy podawanej pacjentom w różnych kategoriach wiekowych:

  • Dorośli, kobiety w ciąży: 75 gramów glukozy;

  • Dzieci: ilość jest ustalana na podstawie masy ciała pacjenta – 1,75 gramów na kg masy ciała, maksymalnie 75 gramów;

Otrzymasz roztwór z dokładnie taką ilością glukozy, jaka jest odpowiednia dla organizmu. W razie jakichkolwiek dalszych pytań dotyczących przygotowania do tego badania należy zwrócić się do lekarza.

Test tolerancji glukozy normy

Normy dostępne w Punkcie Pobrań.

W stanie przedcukrzycowym obserwujemy podwyższone wartości wskaźników:

  • IFG (nieprawidłowa glikemia na czczo)- gdy stężenie glukozy na czczo wynosi 100-125mg/dl

  • IGT (nieprawidłowa tolerancja glukozy)- gdy stężenie glukozy po 2 godzinach waha się w granicach 140-199mg/dl

W cukrzycy po 2 godzinach stężenie glukozy przekracza 200mg/dl.

WAŻNE - Badanie wykonywane jest na podstawie skierowania lekarza.

 

 

 

https://www.synevo.pl/test-tolerancji-glukozy-dttg-0-1-2h/

Logo firmy
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem