Wymaz z ucha

Czym jest wymaz z ucha?

Kanał słuchowy to odcinek między uchem zewnętrznym, czyli widoczną częścią ucha, a błoną bębenkową, która znajduje się w środku kości skroniowej. Podczas występowania stanu zapalnego często dochodzi do wysięku treści surowiczej do tego przewodu. Możliwe wówczas wykonanie jest wymazu, czyli pobrania owej treści za pomocą specjalnej, sterylnej wymazówki z wyjałowionym materiałem na końcu, a następnie wykonywana jest analiza mikrobiologiczna uzyskanej próbki w celu określenia dokładnego szczepu bakterii wywołującego chorobę.

Możliwe jest to dzięki specjalistycznemu postępowaniu mikrobiologicznemu – posiewowi, czyli namnażania uzyskanych wraz z próbką bakterii w kontrolowanych warunkach. Poza określeniem gatunku bakterii możliwe także jest oznaczenie ich oporności na poszczególne rodzaje antybiotyków.

Wymaz z ucha – kiedy wykonać?

Choroby ucha są częstym powikłaniem zapalenia górnych dróg oddechowych. Ucho jest połączone z gardłem za pomocą trąbki słuchowej, zwanej także przewodem Eustachiusza, przez który bakterie mogą dotrzeć do ucha i wywołać tam stan zapalny. Częściej występują one u dzieci, ale możliwa też jest ich obecność u osób dorosłych. Podczas tej choroby namnażają się one zazwyczaj w uchu wewnętrznym, ale mogą być także obecne na zewnętrznej stronie błony bębenkowej. Gdy dochodzi do dużego nagromadzenia płynu surowiczego w uchu środkowym błona bębenkowa może pęknąć, a treść zapalna ze środka może wyciec do ucha zewnętrznego.

Badanie posiewu bakteryjnego na podstawie materiału uzyskanego podczas wymazu umożliwia ocenę bakterii i wdrożenie skutecznego leczenia tej choroby.

Wymaz z ucha – kto powinien wykonać?

Badanie to wykonuje się w trakcie diagnostyki chorób zapalnych ucha, szczególnie w przypadkach gdy objawy nie ustępują z czasem lub ulegają pogorszeniu oraz nie reagują na pierwotnie wdrożone leczenie. Do objawów zapalenia ucha, które powinny skierować pacjenta na konsultację specjalistyczną należą:

  • silny, ciągły ból ucha, połączony z uczuciem rozpierania
  • gorączka
  • pogorszenie słuchu

Wstępna diagnoza postawiona na podstawie historii choroby oraz obrazu klinicznego objawów prezentowanych przez pacjenta potwierdzana jest badaniem otoskopowym, czyli badaniem wykonywanym przy użyciu specjalnego przyrządu służącego ocenie wyglądu błony bębenkowej. 

Wymaz z ucha wyniki

Uzyskane wyniki tego badania informują lekarza o dokładnym rodzaju bakterii, które wywołują tę chorobę u danego pacjenta, a także zawierają informację jaki antybiotyk będzie najbardziej skuteczny w jej leczeniu. Dzięki informacji, na jaką substancje organizmy chorobotwórcze są najbardziej wrażliwe, lekarz może dobrać leczenie najbardziej bezpieczne dla pacjenta i gwarantujące największą skuteczność.

Podczas stosowania antybiotyków należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarskich, gdyż niewłaściwie przeprowadzona antybiotykoterapia (np. skończona zbyt wcześnie lub też stosowana w niewłaściwych dawkach) może skutkować nawrotem choroby, która będzie charakteryzowała się cięższym przebiegiem, jako że będzie wywołana przez oporne bakterie, które nie zostały wyeliminowane podczas pierwszego, niedokończonego leczenia.

 

https://www.synevo.pl/wymaz-z-ucha/

Logo firmy
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem