Anty TG: Przeciwciała przeciwtarczycowe, przeciw tyreoglobulinie

Tyreoglobulina jest białkiem syntetyzowanym wyłącznie przez komórki pęcherzykowe tarczycy. Odgrywa ona istotną rolę w jodowaniu L-tyrozyny i tworzeniu hormonów tarczycy T3 i T4.

Przeciwciała przeciwko tyreoglobulinie mogą być wytwarzane przez organizm w chorobach o podłożu autoimmunologicznym. Przeciwciała skierowane przeciwko tyreoglobulinie (aTG, anty-TG) można wykryć u 70-80% pacjentów z autoimmunologiczną chorobą tarczycy, taką jak zapalenie tarczycy Hashimoto, i u około 30% pacjentów z chorobą Gravesa-Basedowa, zwanej również chorobą Basedowa.

Zwiększone poziomy przeciwciał anty-TG wraz z przeciwciałami przeciw peroksydazie (anty-TPO lub aTPO) obserwowano w autoimmunologicznym zapaleniu tarczycy, w tym w chorobie Hashimoto.

Co określa badanie?

Badanie na obecność przeciwciał skierowanych przeciwko tyreoglobulinie Anty TG oraz dodatkowo przeciwciał skierowanych przeciwko peroksydazie Anty TPO jest konieczne do postawienia diagnozy autoimmunologicznego zapalenia tarczycy – choroby Hashimoto.

Czułość wykonywanych badań diagnostycznych można zwiększyć przez jednoczesne badanie Anty TG, Anty TPO oraz dodatkowo testu wykrywania przeciwciał przeciwko receptorowi TSH tzw. TRAb. Należy pamiętać, że wynik ujemny nie wyklucza obecności choroby autoimmunologicznej tarczycy.

Cel badania Anty TG

Przeciwciała anty-TG mogą występować także w innych chorobach autoimmunologicznych, reumatoidalnym zapaleniu stawów, toczniu rumieniowatych i niedokrwistości złośliwej. Przeciwciała aTG mogą być obecne w małych ilościach w surowicy zdrowych osób, szczególnie u dorosłych kobiet.

  • Interakcje analityczne

Wymienione poniżej przyczyny mogą wpływać na reakcję oznaczania przeciwciał i prowadzić do zafałszowania wyników:

  • leczenie wysoką dawką biotyny (> 5 mg / dzień); dlatego zaleca się pobranie krwi co najmniej 8 godzin po ostatnim podaniu;
  • bardzo wysokie miana przeciwciał przeciwko streptawidynie.

Przygotowanie do badania Anty TG

  • Aby uzyskać maksymalną dokładność, test należy wykonać na czczo.

Próba

  • Badanie jest wykonywane z krwi żylnej.

Metoda

  • immunochemiczna, metoda elektrochemiluminescencyjna

Anty TG norma (wartości referencyjne)

  • do 115 IU/ml

 

https://www.synevo.pl/anty-tg/

Logo firmy
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem