Anty TPO: Przeciwciała przeciw peroksydazie tarczycowej

Ludzka peroksydaza tarczycowa (TPO) to enzym tarczycy, który jest obecny w mikrosomach tyreocytów a także ulega ekspresji na powierzchni komórek.

Wraz z tyreoglobuliną TPO uczestniczy w tworzeniu hormonów tarczycy – T3 i T4.

Anty TPO (aTPO, Anty TPO) to przeciwciała skierowanych przeciwko peroksydazie tarczycowej, które wytwarza organizm w chorobach autoimmunologicznych tarczycy.

Zwiększone poziomy przeciwciał Anty TPO występują w różnych typach autoimmunologicznego zapalenia tarczycy. Przeciwciała te występują u ponad 90% pacjentów z przewlekłym zapaleniem tarczycy Hashimoto i u 70% pacjentów z chorobą Gravesa-Basedowa, zwanej również chorobą Basedowa.

Czułość tego testu diagnostycznego można zwiększyć, wykonując jednocześnie inne badania na obecność przeciwciał. Mogą być oznaczane przeciwciała przeciwko tyreoglobulinie (anty TG); przeciwciała przeciwko receptorowi TSH (TRAb).

Kiedy wykonuje się badanie?

  • W przypadku zapalenia tarczycy Hashimoto test można wykorzystać do zdiagnozowania i rokowań choroby;
  • Badanie jest zalecane w przypadku pojawienia się objawów zaburzeń czynnościtarczycy (niedoczynność tarczycy);
  • Gdy podejrzewa się autoimmunologiczne zapalenie tarczycy o nieokreślonym pochodzeniu;

Cel badania

Test może być również użyteczny w innych stanach, takich jak Zespół Sjögrena, toczeń rumieniowaty, reumatoidalne zapalenie stawów, złośliwa niedokrwistość, ziarniniakowe zapalenie tarczycy, rak tarczycy.

Przeciwciała AntyTPO mogą być również dodatnie u 3% osób, które nie mają wyraźnych objawów zajęcia tarczycy (szczególnie u kobiet w podeszły wieku).

  • Interakcje analityczne badania

Podane poniżej przyczyny mogą prowadzić do otrzymania zafałszowanych wyników z powodu interakcji niektórych odczynników w zestawie do wykrywania przeciwciał anty-TPO:

  • leczenie wysoką dawką biotyny (> 5 mg / dzień); dlatego zaleca się pobranie krwi co najmniej 8 godzin po ostatnim podaniu;
  • bardzo wysokie miana przeciwciał przeciw streptawidynie.

Przygotowanie do badań Anty TPO

  • Badanie należy wykonać rano na czczo.

Próba

  • Badanie jest wykonywane z krwi żylnej.

Metoda

  • chemiluminescencyjna metoda immunocząsteczkowa (CMIA)

Anty TPO norma (wartości referencyjne)

  • <34 IU/ml

 

https://www.synevo.pl/anty-tpo/

Logo firmy
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem