Motyw

KTG

Badanie KTG to skrót od słowa kardiotokografia - składa się z dwóch elementów: tokografii, czyli rejestracji czynności skurczowej macicy, oraz kardiografii, czyli rejestracji akcji serca płodu. Jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym. Badanie KTG (inaczej: monitorowanie) wykonuje się po to, aby ocenić stan dziecka. Jest to jedno z podstawowych badań w położnictwie, wykonuje się pod koniec ciąży i w trakcie porodu, aby wiedzieć, w jakim stanie jest dziecko, i móc jak najszybciej zareagować, gdy pojawi się zagrożenie. Kardiotokografia powinna być wykonywana również, gdy ciężarna nie odczuwa lub czuje tylko słabe ruchy dziecka. Specjalista może także zlecić regularne badanie KTG, jeśli przyszła mama ma na koncie urazy brzucha lub krwawiła z pochwy. Większe prawdopodobieństwo, że takie zalecenie się pojawi, mają również te kobiety, które są w ciąży mnogiej lub zagrożonej, te, u których wykryte zostały cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, a także, gdy stwierdzono wadę serca płodu.

Na czym polega badanie KTG:

  • monitoruje czynność serca płodu, a także czynność skurczową mięśnia macicy,
  • standardowo trwa około 30 minut, ewentualnie może zostać przedłużone do 60 minut.
  • jeśli termin porodu się zbliża, KTG wykonywane jest co 2-3 dni, aż do porodu,
  • gdy ciąża jest zagrożona, mnoga lub istnieją inne przesłanki, badanie może być wykonywane częściej i dłużej,
  • badanie kardiotokograficzne wykonywane jest także w czasie porodu.

KTG jes badaniem nieinwazyjnym, nie wiąże się z żadnym bólem ani ryzykiem. Kobieta ciężarna (lub rodząca) leży najczęściej na lewym boku, by nie uciskać żyły głównej, na jej brzuch zakłada się dwa pasy, na których znajdują się dwa czujniki. Jeden to przetwornik ultradźwiękowy rejestrujący uderzenia serca płodu, a drugi – miernik mierzący siłę i czas trwania skurczów macicy. Obydwa czujniki połączone są z monitorem, który wyświetla lub drukuje wartości pomiarów.

Jak często należy wykonywać badanie KTG?

Zwyczajowo pierwsze badanie wykonuje się w okolicach 38 tygodnia ciąży. Im bliżej daty porodu, tym częstotliwość KTG zwiększa się. Jeżeli jednak istnieją wskazania, można je wykonać dużo wcześniej, już po 25 tygodniu ciąży. KTG można też wykonywać w sytuacjach, kiedy kobieta odczuwa w okresie ciąży różnego rodzaju dolegliwości lub też cierpi z powodu konkretnych chorób. Wskazaniem do wykonania KTG jest  również występujący ból brzucha u kobiety ciężarnej (oczywiście musi być to ból długotrwający lub często powtarzający się, jednorazowy lekki ból nie jest wskazaniem do wykonywania badania) lub też krwawienie z pochwy. Ponadto, KTG jest zalecane w sytuacji, kiedy przyszła mama cierpi z powodu nadciśnienia tętniczego w okresie ciąży lub ma problemy z nerkami, warto je również wykonać w przypadku konfliktu serologicznego lub kiedy doszło do urazu brzucha w czasie trwania ciąży. Badanie to jest również przydatne w przypadku przenoszonej ciąży oraz płodu, u którego stwierdzono hipotrofię.

Co daje wykonanie zapisu KTG?

Przede wszystkim dzięki temu badaniu ginekolog i położna są w stanie stwierdzić, jak szybko bije serduszko dziecka, czyli jaka jest częstość akcji serca. Za normę przyjmuje się, jeśli podstawowa czynność serca płodu waha się w granicach pomiędzy 110 a 150/160 uderzeń na minutę. O przyspieszonej czynności serca, czyli tachykardii, mówi się, jeśli częstość akcji serca płodu przekracza 160 uderzeń na minutę. O zwolnionej czynności serca, czyli bradykardii, mówi się natomiast wówczas, kiedy akcja serca płodu wynosi mniej niż 110 uderzeń na minutę. Co może być odpowiedzialne za przyspieszenie czynności serca u płodu? Za wywołanie tachykardii odpowiedzialna jest zazwyczaj infkecja wewnątrzmaciczna lub też choroba infekcyjna matki. Za wywołanie bradykardii natomiast zwykle odpowiedzialne jest niedotlenienie płodu. Ponadto, dzięki temu badaniu można ocenić czy nie doszło do niewydolności łożyska.

Logo firmy
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem