Motyw

Biopsja endometrium

Endometrium to błona śluzowa macicy wyściełająca od wewnątrz jej jamę. Biopsja, czyli procedura polegająca na pobraniu fragmentu tej błony w celu oceny histopatologicznej, jest niezbędnym elementem diagnostyki niektórych jednostek chorobowych.

Biopsja endometrium- czym jest?
Biopsja endometrium jest zabiegiem małoinwazyjnym, niewymagającym podania znieczulenia ogólnego. Odbywa się w  w gabinecie ginekologicznym, w warunkach ambulatoryjnych. Zabieg wykonywany jest na fotelu ginekologicznym. Lekarz zakłada wziernik ginekologiczny, chwyta szyjkę macicy, rozszerza ją i przy pomocy cienkiej rurki (pipelli) wykonuje niewielkie zadrapanie (z ang. „scratch”) w błonie śluzowej macicy. Podczas zabiegu lekrz pobiera fragment błony śluzowej macicy, który przekazywany jest do badania histopatologicznego.

Biopsja endometrium-wskazania
Wiele stanów chorobowych oraz objawów może skłonić lekarza do zlecenia wykonania u pacjentki biopsji endometrium. 

Należą do nich: 

  • niektóre przypadki diagnostyki problemów z zajściem w ciążę;
  • krwawienie z dróg rodnych, które charakteryzuje się zaburzoną regularnością, częstotliwością, nasileniem lub pojawia się poza okresem trwania prawidłowej miesiączki;
  • krwawienia po menopauzie;
  • podejrzenie rozrostu endometrium na podstawie jego pogrubienia w przezpochwowym badaniu USG;
  • infekcje w obrębie błony śluzowej macicy lub miednicy (np. podejrzenie gruźlicy zlokalizowanej w tej okolicy);

Biopsja endometrium-przygotowanie

  • na 24 godziny przed zabiegiem biopsji nie należy używać żadnych środków dopochwowych ani tamponów,
  • do zabiegu należy podejść bez stresu i napięcia, spięte mięśnie utrudniają zabieg, rozluźnione pomogą przeprowadzić go sprawniej i szybciej.

Biopsja endometrium-powikłania
Biopsja endometrium może powodować u pacjentki niewielki dyskomfort, który łatwo można złagodzić środkami przeciwbólowymi. Jest też zabiegiem krótkim – trwa zaledwie kilka minut.
Po wykonaniu biopsji możliwe są kilkudniowe plamienia. Należy stosować wówczas podpaski lub wkładki, wykluczone są tampony.
Ponieważ biopsja endometrium to zabieg nieinwazyjny i nie wiąże się z ryzykiem powikłań, można ją wykonać dowolną ilość razy.

Logo firmy
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem